Stabilite –Ambalaj İlişkisi


Kozmetik ürünlere stabilite testinin yapılmasının nedeni; belirlenen koşullarda saklandığında amaçlanan fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik gerekliliklerle işlevsellik ve estetiğinin de uygunluğunun devamının sağlanması içindir.

 • Fiziksel ve kimyasal testler: renk, koku, pH değeri, viskozite, doku, akışkanlık ve emülsiyon stabilitesi (ayrışma belirtileri) değerlendirilir.
 • Mikrobiyolojik test: bakteri, küf ve maya ile kirlenme derecesini değerlendirilir.
 • Ambalaj Stabilite testi: içerdiği ürün üzerinde ambalaj etkisini değerlendirilir.

 

Değişen sıcaklıklara maruz kalma, nem ve UV ışıkları gibi etmenler kozmetik üründe kalite ve güvenlilik problemleri oluşturabilir. Ambalaj doğrudan ürün ile dış çevre arasında geçiş durumunda olduğundan ve ikisiyle de etkileşim kurduğundan stabilitede önemli rol oynar. Bu etkileşimler bitmiş ürünün de stabilitesini etkileyebilir. Örneğin, ürün bileşenleri kabın içine absorbe edilebilir ya da bileşenler ambalaj ile kimyasal olarak reaksiyona girebilir. Buna ek olarak, ambalaj uçucu bileşenler, su buharı, atmosferik oksijen ambalaj içerisinde buharlaşıp bu reaksiyonların ciddi etkilerinden ürünü tam olarak korumayabilir. Hem iç ambalajla hem de varsa dış ambalajla yani birincil ve ikincil ambalajlar ile stabilite çalışması yapılmalıdır.

 

Cam en inert malzemedir ve herhangi bir şekilde bir kozmetik ürün ile reaksiyona girmez ama örneğin plastik ambalajlarda stabilite çalışması sonucu görülebilen problemler;

 

 • Polietilen ambalajlarda çatlama
 • Polivinilklorür ambalajlarda çözünme
 • Polistrene ambalajlarda yağların kırılmaya yol açması
 • Plastikler ambalajlarda renklerin solması
 • Plastik ambalajlardan esans kokusunun sızması
 • Aktif maddenin ambalaj tarafından emilmesi şeklinde olabilmektedir.

 

Kozmetik ürün stabilite testleri firmamızda ürünlerin orijinal ambalajları ile deneyimli ekibimiz tarafından yapılmakta, sonuçları testin sonuçlanmasının hemen akabinde teslim edilmektedir.

Siz de Fason Kozmetik Üretimi yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayarak iletişime geçmeniz yeterli. +90 312 309 27 06 numarasını hafta içi 09:00-18:00 arası arayabilirsiniz.

Sorularınız için info@daglarkozmetik.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Fason üretim yaptığımız diğer tüm ürünlerimizi incelemek / numune sipariş vermek için burayı tıklaya bilirsiniz.
#ankarafason #ankarafasonkozmetiküretimi #ankara #fason #kozmetik #uretimi #üretimi #uretim #üretim #kozmetik #firmaadınauretim #firmaadinaüretim #kendimarkamlauretim #kendimarkamlaüretim #fasonserumuretimi #fasontirnakserumuuretimi #fasonkişiselbakımurunleriuretimi

Adana Fason Kozmetik ÜretimiAnkara Fason Kozmetik ÜretimiAntalya Fason Kozmetik ÜretimiFason KozmetikFason Kozmetik ÜretimFason Kozmetik ÜretimiFason ParfümFason Parfüm ÜretimHaberlerİstanbul Fason Kozmetik Üretimİzmir Fason Kozmetik ÜretimiTürkiye Fason Kozmetik Üretim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  WeCreativez WhatsApp Support
  Müşteri temsilcimiz en kısa sürede cevap vericektir.
  👋 Nasıl yardım edebilirim?