TİTCK tarafından yapılan çalışmaların ardından pek çok kozmetik ürün üzerinde sağlık beyanlarına yer verildiği görülmüştür. Kurum bu duruma açıklık getirmek için bir açıklama yapmıştır. Sağlık beyanı sadece konu hakkında yayınlanan yönetmelik kapsamında(kısaca yapılan klinik çalışmalar sonrasında, sadece çalışmanın kapsamı kadar ifadeye yer verilecek şekilde) kullanılabilir. Bunların dışında hiçbir şekilde kullanılamaz.

Bu anlamda sizlere öncelikle kozmetik ürün tanımından bahsedelim. ‘’Kozmetik ürün: İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatlar veya maddeleri’’ ifade eder.

Yani kozmetik ürünlerin herhangi bir hastalığı tedavi etmek veya önlemek, tedavisine yardımcı olmak, teşhis etmek veya bir fizyolojik fonksiyonu düzeltmek, düzenlemek veya değiştirmeye yetkinliği yoktur.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda;

Cilt Bakım Ürünlerinde; hücreleri ve dokuları yenileyeceği, ciltte oluşmuş yara izlerini ya da hamilelik döneminde ve sonrasında oluşmuş çatlakların görünümünü, derinliğini ve rengini azaltacağı/ yok edeceği/ iyileştireceği/ tedavi edeceği yönünde ifadeler ve/veya imalar,

 Pişik Önleyici Ürünlerde; oluşmuş pişiği tedavi edeceği/gidereceği/ iyileştireceği/azaltacağı/rahatlatacağı ve pişikte etki göstereceği yönünde ifadeler ve/veya imalar,

Diş bakım ürünlerinde; gingivit vb. diş eti rahatsızlıklarında etki göstereceği/ azaltacağı/ gidereceği/ tedavi edeceği/ rahatlatacağı yönünde ifade ve/veya imalar sağlık beyanı olarak kabul edilmektedir.

Fason üretimlerimizde ve kendi markamız olan Ixora markalı ürünlerin etiket bilgilerinde bu konuya olan hassasiyetimizi bilmenizi isteriz. Yani sadece fason üretim yapmakla kalmıyor, talep olur ise deneyimli ekibimiz ile sorumlu teknik elemanlara ürünlerin etiketlerinin hazırlanması aşamasında teknik destek de veriyoruz. Biliyoruz ki ürünün içeriği kadar önemli olan ürün etiketi; tüketiciyi yanıltıcı ve aldatıcı olmamalıdır.

Siz de Fason Kozmetik Üretimi yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayarak iletişime geçmeniz yeterli. +90 312 309 27 06 numarasını hafta içi 09:00-18:00 arası arayabilirsiniz.

Sorularınız için info@daglarkozmetik.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

#fasonkozmetik #ankara #istanbul #kozmetikuretimi #kozmetiküretimi #fasonkozmetiküretimi

@fasonkozmetikuretimi @istanbulfasonkozmetikuretimi @ankarafasonkozmetikuretimi

    × Whatsapp İletişim Available from 08:00 to 18:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday