KOZMETİK ÜRÜN BİLGİ DOSYASI


Kozmetik Yönetmeliği’nin 12. Maddesi ürün bilgi dosyasına (ÜBD) ilişkin hükümleri içermektedir. Üretici, piyasa gözetim ve denetimi için Bakanlığın talebi halinde yönetmeliğin 12. Maddesinde belirtilen bilgileri içeren ürün bilgi dosyasını etikette belirtilen adreste üç iş günü içerisinde hazır bulundurmak zorundadır.

Üretici, ÜBD’nin erişilebilir olacağı tek bir adres seçebilir; ancak, bu adres üretim adresi olmak zorunda değildir.

Ürünün etiketinde birden çok adresin bulunması halinde ÜBD’nin olduğu yer örneğin altı çizilerek belirtilmelidir.

Bu bilgiler sorumluya ulaşmayı engellememek kaydı ile kısaltılabilir.

ÜBD’de yer alması gereken bilgiler,

 • Ürün adı, kod adı, varsa yerel kullanımdaki ismi, ürünün kalitatif ve kantitatif yapısı; parfüm ve parfüm bileşimi olması halinde, bileşimin kodu ve tedarikçinin kimliği yer almalıdır. Yukarıda talep edilen bilgilerin aşağıda yer alan unsurları içermesi gerekmektedir:
 • Kozmetik ürünün referans numarası, ticari markası, ulusal kodu ve neyi temsil ettiği açık olmalıdır.
 • Kozmetik ürün bileşimine yönelik kantitatif ve kalitatif bilgiler yer almalı ve söz konusu dokümanlarda ürün bileşenleri INCI adları ve kullanım amaçları belirtilmelidir.
 • Kozmetik ürün bileşenleri arasında karışım olarak kullanılan ürün bileşeni yer alması durumunda ise karışımı oluşturan bileşenlerin kullanım oranlarının azdan çoğa doğru sıralanarak yüzde cinsinden miktarlarının belirtilmesi gerekmektedir.
 • Hammadde ve bitmiş ürünün fiziko-kimyasal (renk, koku, sıcaklık, dansite, viskozite, pH vb. unsurların yer aldığı) ve mikrobiyolojik spesifikasyonu ayrıca, kozmetik ürünün fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik spesifikasyona uygunluğuna ilişkin kontrol kriterleri,
 • İyi imalat uygulamalarına uygun imalat metodunun açıklanması; iyi imalat uygulamalarına uygunluğa ilişkin beyan; üreticinin, uygun seviyede profesyonel yeterliliği veya gerekli tecrübesi olduğunu belirleyen eğitim ve çalışma belgeleri,
 • Bir kozmetik ürünün güvenli olduğunun gösterilebilmesi amacıyla yapılan Kozmetik Ürün Güvenlilik Raporu,
 • Kozmetik ürünlerin kullanımı neticesinde insan sağlığına olabilecek istenmeyen etkiler hakkında mevcut veriler,
 • Kozmetik ürünün özelliği, yapısı veya etkisinin gerektirdiği durumlarda, kozmetik ürünün sahip olduğu iddia edilen etkiye ilişkin kanıtlayıcı bilgi ve belgeler

Ürün bilgi dosyaları ancak bu işin eğitimini almış kişilerce yazılabilmektedir.

 

Kaynak: TİTCK

 

Siz de kozmetik ürününüz için Ürün Bilgi Dosyası yazdırmak istiyorsanız buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz. +90 312 309 27 06 ve +90 541 212 27 19 numarasını hafta içi 09:00-18:00 arası arayabilirsiniz.

Sorularınız için info@daglarkozmetik.com mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  WeCreativez WhatsApp Support
  Müşteri temsilcimiz en kısa sürede cevap vericektir.
  👋 Nasıl yardım edebilirim?