Kozmetik ürün testleri, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri içermektedir.

Fiziksel/Kimyasal Testler, kozmetik ürünler için ağırlık, pH, yoğunluk, viskozite gibi analizlerden oluşmaktadır.

Mikrobiyolojik Testler ise, kozmetik ürünlerin mikroorganizmalar tarafından kontamine olup olmadığını test etmek için yapılan analizlerdir. Kozmetik ürünlerin mikroorganizmalar sayesinde kontamine olmuş halleri, insan cildi üzerinde uygulama alanını infekte edebilir. Oldukça önemli bir test olmakla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması zorunlu kılınmış testlerden biridir.

Stabilite Testi, kozmetik ürünlerin üreticileri tarafından raf ömürleri belirlenirken yapılması gereken bir analiz olmakla birlikte, etiket üzerinde yer alan açıldıktan sonra kullanım süresi gibi kozmetik ürünlerin kimyasal süresinin belirtilmesi gereken durumlarda ve kullanım süresi bilgilerinin tüketici tarafından anlaşılabilmesi açısından bu analiz kozmetik üreticileri tarafından yapılmalıdır. Stabilite testi, kozmetik ürünlerin farklı sıcaklıklardaki stabilitesi ve neme karşı duyarlılığı test edilen saklama koşullarında değerlendirilmesidir.

Görünüş, renk, koku, ambalajındaki değişiklikler, pH, viskozite, ağırlıktaki değişiklikler gibi özellikler stabilite çalışmalarında incelenen konulardandır.

Kozmetik Ürünlerde Koruyucu Etkinlik Testi ise, bütün kozmetik ürünler mikroorganizmalar tarafından kontamine olmaya açıktır. Ancak su içermedikleri için organizmaların büyümesini arttırıcı etki göstermezler. Kozmetik ürünlerde kullanılan koruyucu madddeler sayesinde sulu ortamda büyümeyi engellemek, susuz ortamda ise organizmaların dayanıklılığını azaltmak amacıyla formülasyonlara eklenirler.  Koruyucu etkinlik testi, kozmetik preparatların güvenirliği konusunda çok önemli yer tutarlar. Bir kozmetik üründe kullanılması gereken koruyucu tipi ve etkin olduğu konsantrasyonu bulmak amacıyla yapılır. Az miktarda koruyucu madde kullanıldığında, ürün özelliklerinde farklılıklar veya kullanıcıda herhangi bir zarara neden olacak şekilde mikroorganizma gelişmesi görülebilir. Fazla kullanıldığında ise, cilt üzerinde kullanıcıyı rahatsız edecek şekilde tahriş görülebilir. Koruyucu etkinlik testleri, ürünün güvenle kullanılabileceği konsantrasyonu seçmek için  yapılması gerekli ve bakanlık tarafından zorunlu kılınmış bir analizdir.

Siz de Kozmetik Ürünleriniz için mikrobiyolojik test, koruyucu etkinlik testi (Challenge test), stabilite testi, dermatolojik test, ürün bilgi dosyası hazırlanması, güvenlik bilgi formu (MSDS) hazırlanması, SPF testi (güneş korumu faktörü etkinlik testi) ve birçok içermez (SLS, SLES, Paraben, Parfüm, Boya vb.) analizleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

‘’ALYALAB İLAÇ KOZMETİK DANIŞMANLIK LABORATUVAR HİZMETLERİ’’

Kozmetik ürün analizi yaptırmak isterseniz  buraya tıklayarak iletişime geçmeniz yeterli. +90 312 309 27 06 numarasını hafta içi 09:00-18:00 arası arayabilirsiniz.

Sorularınız için info@daglarkozmetik.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

    × Whatsapp İletişim Available from 08:00 to 18:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday