Kozmetik ürünler hayatımızın her yerinde kullandığımız kremler, şampuanlar, diş macunu ve ağız bakım suları, tonikler, yüz yıkama jelleri, deodorantlar, parfümler, kolonyalar vs. bir çok ürünleri kapsamaktadır.

Bu ürünlerin üretimi sırasında Sağlık Bakanlığı’nın yapılmasını zorunlu hale getirmiş olduğu bazı testler yer almaktadır.

Bu testler:

-Mikrobiyoloji

-Challenge

-Stabilite

-Ürün Bilgi Dosyası

MİKROBİYOLOJİ TESTİ NEDİR?

Mikrobiyoloji Testi, kozmetik ürünlerin ürün güvenliğini ve uygunluğunu sağlamak için önemlidir. Üreticiler, zararlı bakteri veya hastalıklara neden olabilecek zararlı mikroorganizmaların bulunmaması gibi tüketici kullanımı için kozmetiklerin güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Kullanıcı tipi, uygulama alanı, kozmetik ürünlerindeki olası değişiklikler ve mikroorganizmaların patojenik özellikleri dikkate alınarak analiz yapılmalıdır.

CHALLANGE TESTİ NEDİR?

Diğer adı zorlama testi ya da koruyucu etkinlik testi olarak bilinen Challenge testi bir kozmetik ürünün mikrobiyal gelişmeye karşı kullanılan koruyucu maddelerin performansının değerlendirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Kozmetik ürünler laboratuvar ortamında yapay bir mikroorganizma işlemine tabi tutulur. Test işlemleri kapsamında 7, 14 ve 28. günlerde mikroorganizma sayımı yapılarak kozmetik ürünlerin antimikrobiyal korunması değerlendirilir.

STABİLİTE TESTİ NEDİR?

Stabilite Testi, kozmetik ürününün belirtilmiş fiziksel ve kimyasal özelliklerini muhafaza etme kapasitesini gösterir. Stabilite testinde dikkat edilen bazı parametreler, pH, ambalaj değişiklikleri (kırılma, çatlama, sızdırmazlık), duyusal değişimler (koku, renk, görünüş), viskozite değişimi ve ağırlık değişimidir. Ayrıca kozmetik ürünlerinin bileşimi, formülasyonu, ambalaj ve kullanım şekli gibi özellikleri, açılmadan önce saklama koşullarında veya açıldıktan sonra kullanma süresi boyunca dayanıklılığının saptanması dikkat edilen belirleyici unsurlardır.

ÜRÜN BİLGİ DOSYASI NEDİR?

Ürün Bilgi Dosyası (ÜBD), pazara sunulacak her kozmetik ürün için teknik dökümanların bir arada bulunduğu bu dosya ürünün kimlik kartı görevini görmektedir.

 

Sizde FASON ÜRETİM yaptırmak isterseniz buraya tıklayarak iletişime geçmeniz yeterli. +90 312 309 27 06 numarasını hafta içi 09:00-18:00 arası arayabilirsiniz.

Fason üretim yaptığımız diğer tüm ürünlerimizi incelemek / numune sipariş vermek için burayı tıklaya bilirsiniz.

Sorularınız için lab2@daglarkozmetik.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

    × Whatsapp İletişim Available from 08:00 to 18:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday