Butylphenyl Methylpropional maddesi, esans ve/veya esansiyel yağlar içeren her türlü kozmetik ürünlerde bulunabilecek sentetik aromatik bir aldehittir. Alerjen olarak belirlenen 26 koku bileşenlerinden biridir. Yaygın olarak “Lilial” ismiyle bilinmektedir.

Bu alerjenin fresh ve çiçek kokusundan dolayı kozmetik formülasyonlarda oldukça kullanımı yaygındır.

Parfümeri endüstrisinin belki de en çok bilinen alerjenlerinden biri olan Butylphenyl Methylpropional, Ocak 2020’de yayımlanan IFRA (International Fragrance Association / Uluslararası Esans Birliği) standardında belli ürün gruplarında kullanılmaması gerektiğini açıkladı.

Butylphenyl Methylpropional adlı alerjenin IFRA Uygunluk Sertifikasında Kategori 1 (Her çeşit dudak ürünü -renkli veya renksiz katı veya sıvı rujlar, kremler vs.-) ve Kategori 6 (Gargara, diş macunu) olarak belirtilen ürünlerde ‘az miktarda olsa yutulma riski bulunduğundan’ kullanımı yasaklamıştır.

Sağlık Bakanlığınca piyasadaki mevcut ürünler için yapılması düşünülen bir uygulama olmadığı bilgisi verilmesinin yanında, piyasaya yeni verilecek yutulma riski bulunan ürünlerinizde kullandığınız koku/aroma bileşimlerinde Butylphenyl Methylpropional adlı alerjenin bulunmaması gerekmektedir.

 

Siz de Kozmetik  ürünlerinden fason üretim yaptırmak isterseniz  buraya tıklayarak iletişime geçmeniz yeterli. +90 312 309 27 06 numarasını hafta içi 09:00-18:00 arası arayabilirsiniz.

Fason üretim yaptığımız diğer tüm ürünlerimizi incelemek / numune sipariş vermek için burayı tıklaya bilirsiniz.

Sorularınız için info@daglarkozmetik.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

    × Whatsapp İletişim Available from 08:00 to 18:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday