Başarılı Bir Marka Kimliği Nasıl Oluşturulur?


Marka Nedir?

Marka terimi, insanların belirli bir şirketi, ürünü veya bireyi tanımlamasına yardımcı olan bir iş ve pazarlama konseptini ifade eder.

 • Marka şirketi, ürünü veya bireyi tanımlamasına yardımcı olan soyut bir pazarlama veya iş kavramıdır.
 • İnsanlar genellikle markaları, mal ve hizmetlerin tanıtımına yardımcı olan pazarlama araçları olan logolar, sloganlar veya diğer tanınabilir işaretler gibi şeylerle karıştırır.
 • Markalar, bir şirketin en önemli ve değerli varlıkları arasında kabul edilir.
 • Şirketler markalarını tescil ettirerek markalarını koruyabilirler.

Marka türleri arasında kurumsal, kişisel, ürün ve hizmet markaları bulunur. Markalar sadece kurumsal kullanım için değildir. Artık özellikle realite televizyon ve sosyal medya  çağında bireyler tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Marka Türleri

Kullanılan markanın türü, onu kullanan belirli varlığa bağlıdır. Aşağıdakiler, markaların en yaygın biçimlerinden bazılarıdır:

 • Kurumsal Markalar: Kurumsal markalaşma, şirketlerin rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için kendilerini pazarlamalarının bir yoludur. Bunu başarmak için fiyatlandırma, misyon, hedef pazar ve değerler gibi bir dizi önemli karar alırlar.
 • Kişisel Markalar: Yukarıda bahsedildiği gibi markalaşma artık sadece şirketler için değil. İnsanlar kendi kişiliklerini oluşturmak için sosyal medya gibi araçları kullanırlar ve böylece markalarını güçlendirirler. Bu, düzenli sosyal medya gönderilerini, resim ve videoları paylaşmayı ve buluşma ve selamlaşmaları içerir.
 • Ürün Markaları: Ürün markalaması olarak da bilinen bu markalama türü, belirli bir ürünün pazarlanmasını içerir. Bir ürünü markalamak, pazar araştırması ve uygun hedef pazarın seçilmesini gerektirir.
 • Hizmet Markaları: Bu tür markalama, hizmetleri fiziksel olarak gösteremeyeceğiniz için genellikle biraz yaratıcılık gerektiren hizmetler için geçerlidir.

  Marka Yaratmak

  Bir şirket, bir markayı kendi kamu imajı olarak belirlediğinde, öncelikle marka kimliğini veya nasıl görünmek istediğini belirlemelidir. Örneğin, bir şirket logosu genellikle bir şirketin mesajını, sloganını veya ürününü içerir. Amaç, markayı akılda kalıcı ve tüketiciye çekici kılmaktır.

  Şirket, logo veya sembol gibi bir markanın görsel yönleri için fikirler bulmak için genellikle bir tasarım firmasına, ekibe veya logo tasarım yazılımına danışır. Başarılı bir marka, şirketin iletmek istediği mesajı veya hissi doğru bir şekilde tasvir eder. Bu, marka bilinirliği  veya markanın varlığının ve sunduklarının tanınması ile sonuçlanır. Öte yandan, etkisiz bir marka genellikle yanlış iletişimden kaynaklanır. Bir marka hedef kitlesi arasında olumlu bir duygu yarattığında, firmanın marka değeri oluşturduğu söylenir.

  Doğru yapılırsa, bir marka sadece satılan belirli ürün için değil, aynı şirket tarafından satılan diğer ürünler için de satışlarda artışa neden olur. İyi bir marka, tüketicide güven uyandırır ve bir ürünle iyi bir deneyim yaşadıktan sonra, tüketicinin aynı markayla ilgili başka bir ürünü denemesi daha olasıdır.

  Siz de piyasaya bir kozmetik ürün ile girecekseniz ve bu kozmetik ürünü güvenilir şekilde ürettirebileceğiniz bir fason kozmetik üretici arıyorsanız, aynı zamanda kendi markanız ile markalaşmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bizler deneyimli ekibimiz ile sizlere her aşamada olduğu gibi marka tescil aşamalarında da yardımcı olacak, ilerleyeceğiniz tüm bu yol boyunca destekçiniz olacağız.

  Siz de Fason Kozmetik Üretimi yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayarak iletişime geçmeniz yeterli. +90 312 309 27 06 numarasını hafta içi 09:00-18:00 arası arayabilirsiniz.

  Sorularınız için info@daglarkozmetik.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

  Fason üretim yaptığımız diğer tüm ürünlerimizi incelemek / numune sipariş vermek için burayı tıklaya bilirsiniz.
  #ankarafason #ankarafasonkozmetiküretimi #ankara #fason #kozmetik #uretimi #üretimi  #üretim #kozmetik #firmaadınauretim #firmaadinaüretim #kendimarkamlauretim #kendimarkamlaüretim #fasonserumuretimi #fasontirnakserumuuretimi #fasonkişiselbakımurunleriuretimi

  Haberler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   WeCreativez WhatsApp Support
   Müşteri temsilcimiz en kısa sürede cevap vericektir.
   👋 Nasıl yardım edebilirim?