Arbutin Nedir?

Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sektörünü, artan talep doğrultusunda birçok teknolojik gelişmeye ve yeniliğe sahip olmuştur. Her geçen gün piyasaya çıkan yeni ürünler ihtiyaçları karşılamayı hedeflemektedir. Arbutin de bu doğrultuda, cilt lekeleri için üretilen kişisel bakım ürünlerinin en önemli etken maddelerinden bir tanesidir.

Arbutin; bitkilerde bulunan glikoz moleküllerinden meydana gelen doğal bir bileşik olan glikozit türüdür.  Esas olarak ‘Ericaceae’ ailesindeki diğer birçok şifalı bitki arasında, ‘Arctostaphylos’ cinsindeki ‘yabanmersini’ bitkisinden ekstrakte edilir.

Bölgesel olarak uygulandığında Tirozinaz enzimini inhibe ederek melanin oluşumunu engeller. Arbutin bu nedenle cilt rengini açan bir ajan olarak kullanılır. Buğdayda, armut kabuğunda ve diğer bazı yiyeceklerde çok az miktarda bulunur.

Arbutin, Hidrokinon’un doğal olarak oluşan bir türevidir. Cilt açıcı etkisini herhangi bir risk oluşturmadan sağladığı için, hidrokinona alternatif olarak kullanılmaktadır.

Arbutin artık cilt pigmentasyonunu aydınlatmayı amaçlayan çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulunmaktadır. Cilt renginin açılması, genellikle hiperpigmentasyonu solmaya veya hafifletmeye yardımcı olmak için kozmetik amaçlar için istenir.

Hidrokinon cilt rengini açma ajanlarında altın standart olarak kabul edilir. Ancak etkili olduğu kadar güçlüdür. Kullanım döneminde sıkı bir gözetim gerektirebilir.

Kozmetik Ürünlerde Neden Arbutin Kullanılıyor?

 • Hidrokinon içermeyen ve topikal uygulanabilirliği.
 • Hidrokinon esaslı cilt parlatma formüllerine göre etkili bir cilt parlatma alternatifidir.
 • Cildi tonunu eşitleyen özel bir formüldür
 • Hiperpigmentasyon, kahverengi lekeler ve ciltte güneş hasarı endişesi olan ciltlerde işe yarar.
 • Cildi temiz ve parlak hale getirir.
 • Tüm cilt tiplerine doğal görünümlü, genç bir ışıltı sağlayan Arbutin ile zenginleştirilmiş bir formülasyondur.
 • Yabanmersini, armut ve nar gibi bitkilerden elde edilen doğal bir botanik özüt olan arbutin, doğal olarak cildi parlatma özelliğine sahiptir.
 • Erken yaşlanma belirtilerini, akne işaretlerini ve daha fazla foto-hasarı gözle görülür şekilde azaltır.
 • Bu üründe kullanılan en iyi hidrokinon alternatifleri arasında antioksidanlar ve Arbutin bulunur.

  × Whatsapp İletişim Available from 08:00 to 18:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday